بشر آزمایشگاهی

بشر آزمایشگاهی

یک بشر آزمایشگاهی یک محفظه ساده برای مخلوط کردن، قاطی کردن و گرما دادن مایعات است که عموماً در بسیاری آزمایشگاهها استفاده می شوند. بشر ها به طور کلی استوانه ای شکل، با یک تَه صاف و تخت هستند.بیشتر آنها دارای یک برآمدگی لوله مانند یا نوک مانند هستند که همان طوری که در تصویر نشان داده به بیرون ریختن مایعات ازآن کمک می کند. بشر آزمایشگاهی در یک دسته اندازه های مختلف، از یک میلی متر گرفته تا بیش از چندین لیترها قابل دسترس است.

ساختار و مصارف عمومی بشر آزمایشگاهی

شکل – (A) یک فرم بشر گریفین یا کم – فرم (B) یک فرم بلند از بِشر برزیلوس، (C) بشر تخت یا تبلور بشر های استاندارد یا کم – فرم دارای یک ارتفاع تقریباً 4/1 دیامتر است. کم رم رایج با نوک یا لبه به وسیله جان جوزف گریفین توصیه شد و از این رو گاهی اوقات یک بشر گریفین نامیده می شود. اینها با بیشترین ویژگی و خصیصه جهانی هستند و برای اهداف گوناگون استفاده می شوند – از تهیه محلول ها گرفته تا سرریز کردن مایعات سوپرناتانت تا نگهداشتن مایعات زاید قبل از دور ریختن برای انجام واکنش های ساده می باشد. به طور خلاصه، بشر های کم – فرم به طریقی استفاده می شوند وقتی هر آزمایش شیمیایی را انجام می دهیم.

بشر های فرم – بلند (B) دارای یک ارتفاع تقریباً دو برابر دیامتر هستند. اینها را گاهی اوقات بشر های برزیلوس می نامند و بیشتر برای تیتراسیون استفاده می شوند.

بشر های تخت (c) را اغلب متبلورها می نامند که بیشتر برای متبلورسازی استفاده می شوند، ولی اغلب به عنوان یک ظرف آزمایش برای استفاده گرما دادن استفاده می شوند. این بشر ها معمولاً دارای یک مقیاس تخت نیستند. یک بشر آزمایشگاهی از یک فلاسک با داشتن لبه های صاف به جای لبه های کج و شیب دار تشخیص داده می شود. به استثنای این تعریف که یک بشر با لبه های اندک مخروطی را یک بشر فیلیپس می نامند.

مواد تشکیل دهنده

بشر آزمایشگاهی عموماً از شیشه ساخته شده است (امروزه معمولاً از شیشه بروسیلیکات ساخته می شود) ولی می تواند از فلزات نیز ساخته شود (چون استنلس استیل یا آلومینیوم) یا از پلاستیک های خاصی (چون پلی تین، پولی پروپیلین، PTFE) ساخته شود. یک استفاده مرسوم و رایج برای بشر های پلی پروپیلین آنالیز طیفی گامای نمونه های مایع و نمونه های جامد هست.

شکل

بشر آزمایشگاهی اغلب درجه بندی شده است، که روی آن در طرفی خطوطی مشخص شده که مقدار یا حجم گنجانده شده در آن را نشان می دهد. برای نمونه، یک بشر ml250 ممکنه با خطوطی برای نشان دادن 50، 100، 150، 200 و ml250 حجم یا مقدار نشانه گذاری شود. این علامت و نشانه ها برای به دست آوردن یک اندازه گیری دقیق از حجم یا مقدار در نظر گرفته نشده اند (یک استوانه درجه بندی شده یا فلاسک حجم سنج یک وسیله مناسب تر برای چنین کاری خواهد بود)، ولی بیشتر یک تخمین است. بیشتر بشر ها تا بین 10%~ درست هستند.

وجود یک لبه یا نوک به این معنا نیست که بشر نمی تواند یک درپوش داشته باشد. اما، وقتی بی استفاده است، ممکنه بشر را با یک شیشه ساعت بپوشانند که برای ممانعت از آلوده شدن یا از دست دادن مقدار و محتوای آن هست، یک راه دیگر این است که بشر را با یک بشر آزمایشگاهی بزرگتر پوشاند که روی آن وارونه می شود، گرچه یک شیشه ساعت ترجیح داده می شود.