شیشه بوروسیلیکات یا در تعریف دیگر شیشه بروسیلیکات نوعی شیشه یا سیلیکا و تری اکسید برون به عنوان بخش اصلی شکل دهنده ی شیشه است . شیشه های بوروسیلیکات به دلیل ضریب انبساط گرمایی بسیار پایینی که دارند (~3 × 10−6 K−1  در 20 درجه ی سانتی گراد ) مشهور هستند که سبب می شود آن ها نسبت به شوک حرارتی به نسبت سایر شیشه های معمولی مقاومت بیشتری داشته باشند . چنین شیشه ای کمتر در معرض استرس حرارتی واقع می شود و به شکل متداول برای ساخت بطری های معرف ها به کار گرفته می شود . شیشه بوروسیلیکات تحت نام های تجاری Simax , Bocram , Borosil  ، Suprax  ، Kimax, Heatex, Pyrex, Endural, Schott یا Refmex ، Kimble فروخته می شود .
شیشه بروسیلیکات دارای ضریب انبساط گرمایی بسیار پایینی است ، حدود یک سوم شیشه ی معمولی . چنین چیزی استرس های به وجود آمده به وسیله ی نوسانات حرارتی را کاهش می دهد و بنابراین باعث می شود که شیشه بوروسیلیکات نسبت به شکستن مقاومت داشته باشد . این عامل باعث می شود که ضریب انبساط گرمایی برای کاربرد هایی همانند با عدسی های تلسکوپ مورد توجه واقع شود به این خاطر که انحراف بسیار کمی در شکل آن به چشم می خورد . از آن هم چنین در پردازش ضایعات هسته ای سطح بالا استفاده می شود ، که دراین حوزه ضایعات در شیشه از طریق فرآیندی به اسم ویتریفیکیشن ( مخالف عمل Synroc – صخره سنتزی ) تبدیل به شیشه غیر متحرک می شوند .
شیشه بوروسیلیکات البته محصول کاملی نیست . به شکلی که اگر تحت تاثیر نوسانات بسیار ناگهانی و آزاد حرارتی واقع شود ، یا بیافتد ، می شکند . با آن که احتمال ترک افتادن آن به نسبت شکستن بسیار بیشتر است ، بنابراین در موقعیت هایی که احتمال دزدی و شکستن شیشه می رود داشتن شیشه بوروسیلیکات در بحث امنیت شایسته تر است . به دنبال ترک برداشتن شیشه بوروسیلیکات ، عملا تمیز کردن آن به نسبت شیشه ی شکسته شده ساده تر و امن تر است . از نظر اپتیکالی ( نوری ) شیشه های بوروسیلیکات شیشه های تاج ( crown glasses ) با انتشار کم ( عدد آبه در حدود 65 ) و شاخص های انکسار نسبتا کم ( 1.51–1.54 در امتداد طیف مرئی ) هستند .

کاربرد شیشه بوروسیلیکات

ساخت شیشه آلات آزمایشگاهی از صد ها شیشه ی تجاری صورت می گیرد ، گرچه تا کنون شیشه های بوروسیلیکات با ضریب انبساط گرمایی کم ایده آل ترین شیشه ها برای اکثر کاربرد های آزمایشگاهی محسوب می شوند . به دلیل ضریب انبساط کم و مقاومت بالای آن ها نسبت به حمله ی شیمیایی ، شیشه آلات آزمایشگاهی بوروسیلیکاتی در تولید کالا های آزمایشگاهی همانند با بشر ها ، فلاسک ها ، کتری ها ، لوله های آزمایش ، بست های آزمایشگاهی و  دیگر محصولات علمی به کار گرفته می شوند . با مراقبت صحیح ، آن ها نسبت به تقریبا هر نوع حرارتی که در کاربرد معمولی آزمایشگاهی استفاده می شود ، مقاومت نشان می دهند .
شیشه بوروسیلیکات نسبت به تقریبا تمامی مواد به جز اسید هیدروفلوریک ، اسید فسفوریک و محلول های سوزش آور داغ قوی از نظر واکنش دهی خنثی است . از بین این موارد اسید هیدروفلوریک بیشترین و جدی ترین تاثیر را بر روی این شیشه می گذارد ، حتی هنگامی که غلظت آن بسیار کم و در اندازه ی بخش در میلیون است .
اسید فسفوریک و محلول های سوزش آور هنگامی که سرد می باشند مشکلی ایجاد نمی کنند ولی در دما های بالاتر ممکن است سبب بروز خوردگی شوند . به عنوان نمونه ، در مورد محلول های سوزش آور تا حداکثر غلظت 30 درصد آن ها را می شود با خیال راحت در دمای محیطی حمل کرد .