انتخاب نوع تیغ میکروتوم بستگی به مواد و آماده سازی نمونه ها و هم چنین پیش نیاز های نهایی نمونه ( نظیر ضخامت برش و کیفیت آن ) دارد .

microtomeknife-576x450

طراحی تیغ میکروتوم و انواع برش

به طور کلی ، تیغ میکروتوم بر اساس شکل تیغ  آنها دسته بندی می شوند که ممکن است در یکی از دسته های مقعر صفحه ای ، سه گوش یا قلمی شکل قرار می گیرد .

تیغ میکروتوم مقعر صفحه ای بی نهایت تیز ولی بسیار ظریف نیز می باشند و بنابراین تنها در رابطه با نمونه های بسیار نرم به کار گرفته می شوند . تیغ های سه گوش تا حدی پایدار تر می باشند و از آن ها در رابطه با موادی که نسبتا سخت هستند نظیر برش نمونه اپوکسی یا سیروژنیک ، استفاده می شود . در نهایت تیغ نوع قلمی با داشتن لبه ی ضخیمی که دارد باعث بالا رفتن میزان پایداری تیغ می شود ولی در عین حال میزان قدرت لازم برای برش بسیار بیشتر خواهد بود .

برای اولترا میکروتوم ها ، تیغ های الماس یا شیشه ای نیاز هستند ، در نتیجه پهنای برش تیغ در حد چند میلی متر است و در نتیجه به نسبت تیغ میکروتوم  از نوع کلاسیک به شکل بارزی کوچک تر می باشد . تیغ های شیشه ای معمولا توسط میله های شیشه ای ظریفی با استفاده از دستگاه های شکاف دهنده ی ” تیغ ساز ” ساخته می شوند . تیغ های شیشه ای ممکن است برای آماده سازی اولیه ی نمونه به کار گرفته شوند در حالی که از تیغ های الماسی برای برش دادن نهایی استفاده می شود . تیغ های شیشه ای ممکن است دارای کانال های کوچکی باشند که توسط نوار پلاستیکی ایجاد شده اند که با آب ، به منظور شناور شدن نمونه برای جمع آوری در زمانی دیگر ، پر می شوند . تیغ های الماسی ممکن است به نحوی ساخته شوند که دارای چنین کانالی باشند و در نتیجه اجازه به انجام چنین روش جمع آوری دهند .

توصیه هایی در رابطه با استفاده از تیغ میکروتوم

1 )  به منظور به حداکثر رسانی میزان تیزی لبه ی تیغ ، از یک تیغ قدیمی برای تراشیدن اولین قطعه ی تیغ خود استفاده کنید .

2 ) برای به حداکثر رساندن کارآیی برش تیغ به صورت دائم پارافین را از روی قسمت جلو و عقب تیغ حذف کنید .

3 ) بسته به ساختار بافتی که باید برش دهید ، ممکن است قادر به استفاده از طرف دیگر تیغ باشید تا عمر آن طولانی تر شود .

4 ) تنظیم تیغ در زاویه ی آزاد مناسب نه تنها به شکل بارزی نتیجه ای که می گیرید را بهتر می کند بلکه عمر لبه ی تیغ را نیز بالا می برد .

5 ) لبه ی تیغ میکروتوم خود را تیز نگه دارید . حتی با مهارت ترین تکنولوژیست ها نمی توانند بر مشکلات ایجاد شده توسط یک تیغ کند یا ضعیف غلبه کنند .

6 ) بر اساس زاویه ی حاده به دست آمده در فرآیند دوباره شایسته سازی ، ما زاویه ی آزادی بین 6 و 8 درجه را پیشنهاد می کنیم .

7 ) زمانی که تیغ شما به بلوغ ابعادی خود می رسد یعنی پهنای سطح تیغ کمتر از 7/8 یک اینچ است ، استوار کردن تیغ در پایه مشکل است . قرار دادن یک قلم شش ضلعی در پایه ی تیغ در پایه نقش یک پر کننده را خواهد داشت و پشتیبانی لازم را برای آن فراهم خواهد کرد .